
Всички знаем за един от най-неприятните странични ефекти на антибиотиците. Освен, че може да натоварят черния дроб, антибиотиците могат да създадат перфектна среда за развитие на гъбички. По време на прием и след това се създава риск от развитие на вагинални гъбични инфекции, като например кандидоза. Това се дължи на факта, че антибиотиците унищожават не само болестотворните бактерии, но и полезната микрофлора, (особено лактобацилите) която поддържа баланса във влагалището. Повече за лактобацилите при жените прочетете на линка: Какво трябва да знаем за лактобацилите.
Как антибиотиците образуват гъбички?
В нормални условия влагалищната флора съдържа лактобацили, които произвеждат млечна киселина и поддържат киселинното pH. Когато антибиотиците унищожават тези полезни бактерии, балансът се нарушава, pH-то се повишава и гъбичките от рода Candida, които нормално присъстват в малки количества, започват да се размножават неконтролируемо.Това води до общоизвестните симптоми като сърбеж, парене, бяло течение, наподобяващо „извара“ и дискомфорт.
Едни от най-рисковите антибиотици са широкоспектърните като амоксицилин, цефалоспорини, тетрациклини и клиндамицин. Те най-често предизвикват гъбични инфекции.
Може да предотвратим образуването на гъбични инфекции по следните начини:
– Прием на пробиотици (особено лактобацили) по време и след антибиотично лечение.
– Избягване на прекалена употреба на антибиотици без нужда.
– Носене на памучно бельо и избягване на влажна среда.
– Използване на противогъбични препарати (например флуконазол) при склонност към кандидоза.
При поява на някой от симптомите се консултирайте с гинеколог. Не позволявайте да бъде нарушен вашия комфорт.
