
Гестационният диабет се получава по време на бременност и характерно за него е, че изчезва след раждането. Най-рисков за образуване на този диабет е периодът между 24-28 гестационни седмици. Това състояние трябва да се наблюдава и контролира, защото в последствие крие риск за развитие на диабет тип 2.
Тъй като говорим за диабет, сами се сещате, че се касае за високи нива на кръвната захар. Тук е мястото да посочим и симптомите, които до голяма степен съвпадат с усещанията при самата бременност – повишен апетит, често уриниране, жажда, отпадналост, умора, гадене, промени в теглото и др. По време на бременност, в организма и по-точно казано, плацентата отделя хормони, които е възможно да повлияят върху чувствителността към инсулина. Променя се количеството нужен инсулин и съответно стойностите на кръвната захар се повишава.
Като причини за развитие на гестационен диабет може да посочим наднорменото тегло, както на родилката, така и на плода, „наследствен“ диабет, напреднала възраст (тук се има предвид жени над 25-30 години), поликистозни яйчници, хипертония, прекаран вече такъв тип диабет и др.
Диагностициране: Както споменахме и по-горе, симптомите са сходни с усещанията по време на самата бременност. Затова е най-добре да се извърши изследване, наречено орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ). Най-просто казано, чрез такъв тип изследване се установява как организмът реагира на повишено подаване на захар. В случай, че всичко е наред, организъм следва да отдели инсулин, който за определено време следва да върне нивата на кръвна захар в нормалните стойности. Този вид тест се извършва сутрин на гладно с прием на глюкоза и последващо измерване нивата на кръвна захар на определени часове.

Лечение и вляние върху гестационния диабет:
В основата на справянето с диабета стои контролът върху нивата на кръвната захар. На първо място нивата следва да се следят чрез глюкомер, който може да се набави от всяка аптека. Така при всяко хранене може да се получава информация за драстични промени в стойностите. На следващо място, трябва да се коригира начинът на живот – започване на диета, хранителен режим (ограничаване приема на сладки изделия и калориите като цяло), повишаване на физическата активност, до колкото е възможно при една бременност. Общо казано, водене на здравословен начин на живот. Разбира се шансовете са много по-големи, ако такова поведение е било заложено още в самото начало и преди бременността. Важно е да се отбележи, че витамин С и витамин А влияят благоприятно на нивата на кръвна захар. Ако тези по-горе посочени мерки не помогнат, следва да се започне прием на лекарства, инсулин, било то хапчета или чрез инжекции.
Нелекуваният гестационен диабет може да доведе до повишаване нивото на белтък в урината и хипертония, както и да бъдат увредени черният дроб, зрението, бъбреците и др. Освен това крие риск от спонтанен аборт и преждевременно раждане. Също така може да доведе до прекомерно уголемяването на плода (Фетална макрозомия), което също крие своите рискове по време на бременността, както и при раждането, което може да се наложи да стане с цезарово сечение. За бебето има опасност от поява на вродени аномалии, пороци в развитие на сърцето, бъбреците, нервната система и др. органи. Чести са случаите на констатирана жълтеница при бебетата на майки с такъв диабет. Както посочихме по-горе, гестационният диабет може да доведе до появата на диабет тип 2 след бременността.
Контролът над кръвната захар е неизменна част от цялостното женско здраве. Всяка бременна жена трябва да подхожда с отговорност, както към себе си, така и към новият живот, който расте в нея и ще се роди. В днешни дни медицината е достатъчно напреднала и позволява контрол и лечение на гестационния диабет, което до голяма степен зависи от силата на нежния пол.