
Киста на яйчника при момичета до 18 години:

Честотата в света на киста на яйчника (овариални кисти) при деца – момичета e около 1 на 2500 момичета.
Честота в България: в болница Пирогов се регистрират годишно между 50 до 80 случая.
Възрастово разпределение: при 5 до 9 годишна възраст е около 1,8%
При 10 до 18 годишна възраст е около 18%
Големина на овариалните кисти при деца: 13% от децата с кисти са с размери по – големи от 3 см.
Симптоми (Оплаквния) :

– Болки в корема, обикновенно ниско долу.
– Рязка режеща болка ниско долу в корема при физическо натоврване, бягане и скачане. Понякога болката е много силна и води до кратка загуба на съзнание(синкоп)
– Гадене и повръщане съпроводено с болки
– При момичетата с менструация: закъснение на менструалния цикъл. Особенно внимание се обръща на случаите с липса на менструация повече от месец.
Поставяне на диагноза овариална киста:
- Снемане на анамнеза( разпитване на детето и/или родителите относно опалкванията).
- Ултразвуков (ехораф, видеозон) преглед.
- Ядрено магнитен резонанс или компютърна аксиларна томография (КАТ, Скенер)
Необходимите кръвни тестове при поставяне на диагноза яйчникова киста:
- Задължително изследване на туморем маркер СА 125. Поема се и от Здравната Каса.
- Желателно е при възможност да се изследва РОМА индекс, ROMA index, ( СА125 и НЕ 4), в момента също се поема от здравната каса.
- LDH (ЛДХ- лактат дехидрогеназа), алфа фетопротеин, Б – ЧХГ. Поемат се и от Здравната каса.
- Пълна кръвна картина.
Видове яйчникови кисти при деца:
Броят на видовете яйчникови кисти при деца е много голям (достига до 50 вида при някои класификации).
Най–общо те се разделят на доброкачествени, злокачествени и такива с гранична злокачетвеност.
- Доброкачествените кисти са фоликуларните, кистите на жълто тяло и др. При тях има нормални кръвни показатели. Видът им при образно изследване (ехограф, скенер) е хомогеннен, еднороден, с бистро съдържимо .
- Злокачествените кисти са също няколко вида. Около 3,5% от злокачествените заболявания при момичетата до 18 годишна възраст са с яйчников произход. Видът им при образно изследване (ехограф, скенер) е нехомогенен, разнороден .
- При провеждането на кръвни изследвания се устанояват завишаване на първо място на СА125 .
- Завишение на ЛДХ, алфа фетопротеин и Б-ЧХГ се наблюдава при малигнени герминативно клетъчни тумори.
Към групата на герминативно клетъчните тумори се отнасят и така наречените тератоми. Tератомите могат да бъдат доброкачетвени (зрели). Зрелите тератоми съдържат обикновенно тъкани, напълно идентични с тъканите на зрелия човек (напр. косми, мастна тъкан, зъби и др.)
Опасност предстявляват така наречените незрели тератоми. Те са злокачетвени и колкото повече съдържимото им наподобява много малко на истински тъкани, толкова са по- опасни.
Възможни усложнения на яйникови кисти при деца:
- Да се спукат (руптурират). В тези случаи, ако се засегне и кръвоносен съд на яйчника, може да се получи вътрекоремен кръвоизлив.
- Да се получи усукване (торзио). В тези случаи се нарушава кръвоснабдявнето, обикновенно на целия яйчник и често на маточната тръба от същата страна, от която е и кистата. Това е много сериозно усложнение и оперативно е необходимо да се отстрани не само кистата, но целият яйник и прилежащата маточна тръба (целият аднекс). Причината е нарушението в кръвоснабдяването на яйчника и маточната тръба, образуване на тромби в съдовете които ги кръвоснабдяват.
- И в двата описани по горе случаи – оплакванията от страна на пациентките са остри болки ниско долу в корема, съпроводено често сгадене и повръщане .

Лечение на овариални кисти при деца:
- При доказване с образен метод (ултразвуково изследване, скенер или ядрено-магнитен резонанс ), но при нормални стойности на кръвни изследвания (Пълна кръвна картина, алфа-фетопротеин, Б-ЧХГ, ЛДХ) , размери на кистата до 5 см и липса на спешно състояние, може да се проведе само наблюдение от лекар – акушер гинеколог в продължение на около 6 месеца.
- При момичета, които имат менструация , но с нормални стойности на кръвни изследвания (Пълна кръвна картина, алфа-фетопротеин, Б-ЧХГ, ЛДХ) , размери на кистата до 5 см и липса на спешно състояние , може да се започне хормонална терапия от лекар – акушер гинеколог.
- Оперативно лечение се налага при случаите, в които има клинична картина на спешно състояние (остър хирургичен корем от гинекологичен произход).
- Оперативно лечение се налага и при случаите, в които лабораторните кръвни изследвания не са в норма.
- Оперативно лечение се налага и при случаите, в които лабораторните кръвни изследвания са в норма, но кистата е по–голяма от 5см.
- Оперативно лечение е желателно да се приложи и когато кистата е до 5см , но съществува повече от 6 месеца и не се повлиява от приложеното хормонално лечение (ако такова лечение може или е провеждано).
- Оперативното лечение може да бъде чрез лапароскопска операция или с отворен способ (лапаротомия).
Болница Пирогов (УМБАЛСМ Н.И. Пирогов) е водеща в лечението на тези състояния при деца.
